M.Çığ beraat etti.

 

Haber » Güncel

İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Sokak Baro Han K:2 34430 Beyoğlu/İSTANBUL
Tel: +90 (212) 251 63 25  -  Fax: +90 (212) 293 89 60 

E-Posta: baro@istanbulbarosu.org.tr

 

Son Güncelleme: 01.11.2006 15:22:25 
Etkinlik Tarihi: 01.11.2006 

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ İLK DURUŞMADA BERAAT ETTİ


Dünyanın en önemli Sümerologlarından 92 yaşında gerçek bir aydın ve bilim kadını olan Muazzez İlmiye Çığ hakkında açılan kamu davasının ilk duruşmasında beraat etti.

 

Muazzez İlmiye Çığ, “Vatandaşlık Tepkilerim” adlı kitabında yer alan mektuplarda halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve aşağıladığı iddiasıyla hakkında Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı tarafından Türk Ceza Kanununun 216. maddesine göre kamu davası açılmıştı.

 

Muazzez İlmiye Çığ ve kitabın yayıncısı İsmet Öğütçü, 01 Kasım 2006 Çarşamba günü saat 10.00’da Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıktı. 25 avukat Çığ’ın vekili olarak duruşmada hazır bulundu.

 

Yapılan kimlik saptamasından sonra Muazzez İlmiye Çığ ve yayıncı İsmet Öğütçü savunmalarını yaptılar ve hazırlık soruşturması sırasında verdikleri ifadeleri aynen kabul ettiklerini bildirdiler.

 

Duruşmada soruşturmanın genişletilmesi isteminde bulunmayacaığını belirten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akıllı, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı açıklamasında, sanıkların eylemlerinde kamu güvenliğini sarsıcı bir tehlikenin saptanmadığı kanısında olduğunu belirterek her iki sanığın da beraatlarına karar verilmesini istedi.

 

Hâkim İrfan Adil Uncu, Türk Ceza Kanununun 216. maddesinde belirtilen halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçunun unsurları bulunmadığından sanık Muazzez İlmiye Çığ’ın beraatına, sanık İsmet Öğütçü’nün ise 5178 sayılı yasanın 11. maddesi uyarınca sorumluluðu bulunmaması nedeniyle beraatına karar verdi.

 

Muazzez İlmiye Çığ mahkemede yargılanırken İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Araştırmaları Merkezi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve diğer sivil toplum kuruluşları üyeleri bahçede yargılama sonucunu beklediler. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Beyoğlu Adliyesi bahçesinde zaman zaman “Muazzez İlmiye Onurumuzdur”, “Bilim Özgürlüğü Yargılanamaz” gibi sloganlar atarak alkışlarla Çığ’ın yargılanmasına tepki verdiler.

 

Duruşmanın sona ermesinden sonra mahkeme salonundan ayrılarak bahçeye gelen Muazzez İlmiye Çığ, alkışlarla ve sloganlarla karşılandı. Çığ’ın yaptığı teşekkür konuşmasından sonra topluluk dağıldı..

 

Duruşmayı çok sayıda medya mensubu da izledi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !