Vatan toprağını satanlar..

 

NASIL DA BILDİN ATATÜRK?

 

Boyuna topraklarımızın yabancılara satıldığını duyuyor, öğreniyor kahroluyorum.  İngilizlere yine satılmış petrol yataklarını kapsayan topraklar! Halbuki onların ülkesinde bir karış toprak almak olanaksız. Kat alabilirsiniz ama toprağını değil. Bu bizim yeni hükümetin marifeti. Ülkenin ekonomisini satarak düzeltecekler. Ne diyor, Maliye Bakanı sıkılmadan “satacağım, satacağım!” Ne olacak hazır buldu, uğruna kan dökmedi, herhalde ailesinde de döken yoktu.

 

Bu satmalar bana Atatürk’ün bir olayını hatırlattı.

 

Doğuda bir sözde şeyh varmış. Şeyhliğini çok uzun  sakalıyla kanıtlamağa çalışan bir şeyh!! Atatürk kendisine “ Şeyh efendi şu sakalını hiç olmazsa peygamberimizinki  gibi yap” demiş. Adam “imanım var olamaz” diye kesmemiş. Atatürk, ben kestirmesini bilirim, diyerek ona Afyon vilayetine vali tayin olunduğunu bildiren bir emir göndertiyor. Bir zaman sonra karşısına sakalı bıyığı olmayan modern giyimli bir adam gelerek “ paşam Afyon valiliği görevimi almaya geldim,” diyor. Atatürk adamın yüzüne bakıyor, imanı dolayısıyla sakalını kesmeyen şeyh karşısında. Atatürk onu  öyle görünce “ Şeyh efendi, imanı için uzattığı sakalını bir mevki için kesen adam yarın öbür gün  ülkeyi de satar. O yüzden vali olamazsınız” diye geri çeviriyor onu.

 

Şimdi bunun konu ile ne ilgisi var, dersiniz, haklısınız ama, lafın gerisi var: Bir gün gazeteci Ahmet Hakan yazmıştı, bilmem hatırlar mısınız? Bizim Maliye Bakanı Unakıtan  bakan olmadan önce Al Baraka Bankasının müşaviri imiş. O zaman uzun sakallı, bıyığı ve elindeki  tespihi ile görmüş onu Ahmet Hakan. Unakıtan “satarım, satacağım” dedikçe Atatürk’ün söylediği geliyor aklıma. Unakıtan da anlaşılan bakanlık için kesmiş sakalı bıyığı ve de ülkeyi satıyor işte gözünü kırpmadan..

 

Atatürk ne kadar haklı imiş. O zaman Atatürk öyle bir kimseye memleketi emanet etmedi ama 80 yıl sonra bizler  hiç düşünmeden veriverdik her şeyi. Hepimize akıl dilemekten başka  çare yok demeyelim. Henüz  Kuvvayi Milliye ve beraberliğine dönme gücümüz ve olanağımız var.

 

Haydi birliğe!!!

 

Muazzez Ilmiye Çığ

Vatandaş Tepkisi

24.6.2006

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !