Yurtsever Hareketi

 

 

YURTSEVER HAREKETİ’Nİ BAŞLATAN ARKADAŞLARA

 Faks: 0212 227 34 65, 662 74 54

 

Sizi böyle bir harekete başladığınız için candan kutlarım. Demokrasi bu.

 

Askerlerden yardım isteyenlere çok kızıyorum. Bundan sonra yurt problemleri, demokrat ülkelerdeki gibi halk hareketiyle çözülür. Yalnız bunu sulandırmamak gerek. Henüz bu gibi hareketlere alışamadığımız için hemen sen, ben davasını başlatıyoruz. Herkes bir üstün olma hırsına giriyor. Zaten bu yüzden bu hale gelmedik mi? Parti başkanları “benden üstün Allah” sloganıyla yerlerine yapıştılar. Öte taraftan da parti kurarak kendisini yüze çıkarmak, devlet kesesinden,daha doğrusu bizim kesemizden para yemek isteyenler doldurdu ortalığı.

 

Bu hareketi başlatırken nasıl bir plan hazırladınız? Bir çok değişik düşüncede olan insanlarımızı nasıl  bir araya toplayacaksınız? Eğer plansız programsız yola çıktınızsa korkarım  yarı yolda kalabilirsiniz. Bana kalsa oturduğunuz yerde imza toplamak, gelin bize katılın demekle olmaz bu iş. Atatürk’ün yaptığı gibi köy köy, kasaba kasaba gezerek insanlarımıza neler olduğunu, neler yapmamız gerektiğini anlatmalı. Bütün aydınlar, yazarlar, gazeteciler, emekli öğretmenler ülkemizi bir bir dolaşmalı. Halkımızı uyarmalı. Bizi bu hale getiren Kuran kursları ve İmam Hatip okulları ve onlara göz yuman bütün partiler. Onlar devam ettiği müddetçe yara gittikçe büyümektedir. Önce devlet idaresinin İmam Hatiplilerden kurtarılması, sonra da bu zararlı kurumların çaresine bakılması gerek.

 

Bunlar devrimimizin son  çıbanları. Ben 1933 yılında öğretmen olarak “biz çok büyük bir milletiz, Fransa’nın 100 yılda yaptığı devrimi biz 10 yılda başardık” diye son derece mutlu idim. Ama uzun yaşayınca bu devrimin henüz içinde olduğumuzu görüyorum. Bugüne kadar oldukça önemli badireler atlattık. Şimdi  devrimin son devresindeyiz. Yukarıda sözünü ettiğim iki problem kaldı. Onları da atlatırsak devrimiz tamamlanmış olacak.Onu da siz gençlerin çabalarıyla sona erdirileceğine inanıyorum. Ülkemiz 80 yıl öncesine göre inanılmayacak kadar gelişti. Bilimden sanattan haberi olmayan insanlarımız arasından dünya çapında insanlarımız çıktı. Çarşaf içinden çıkıp her alanda büyük başarılara ulaşan kadınlarımız var. Çok aydın gençlerimiz yetişti ve yetişiyor. Artık geriye dönülmez. Onun bir örneği sizlersiniz. Hepinizi candan kutlar, başaracağınızdan emin olarak saygı ve sevgi ile sizleri selamlarım.

 

Muazzez İlmiye Çığ

 

Not: Birkaç satırla sizinle beraber olduğumu bildirmek istemiştim, koca bir mektup oldu. Yaşlılık gevezeliği, hoş göreceğinizi umarım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !